- Odborné studie
- Odborné poradenství
- Přednášky, semináře, školení, výstavy
- Národní a menšinové identity
- Nacionalismus (antisemitismus)
- Etnologie (antropologie) města
- Dějiny oboru etnologie (antropologie)
- Přednášky „Židovská identita v českých zemích v letech 1848–1989“: Veřejné přednášky pořádané ve spolupráci s Židovskou obcí v Brně, Židovským muzeem v Praze a se Spolkem akademiků Židů. Přednášky se zabývají vývojem židovské identity v moderní a postmoderní době, přičemž se věnují jak vývoji
vnějších podmínek (postoje státu a veřejnosti, zahraničního vývoje), tak podmínek vnitřních (myšlení a jednání českých Židů a některých hlavních židovských osobností). Důraz je kladen také na rozdíly ve výkladu šoa (holokaustu), proměny pojetí šoa, na obecné a zvláštní v českém antisemitismu.
- Semináře „Židé, dějiny a kultura“: Seminář primárně zaměřený na vzdělávání učitelů, který je každoročně pořádán ve spolupráci s brněnskou pobočkou Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Program seminářů je uspořádán do dvou dvoudenních bloků, účastníci se seznámí s židovským
náboženstvím, dějinami, tradicemi a zvyky a dozví se také o židovství v kontextu současné společnosti. Velká pozornost je věnována tematice šoa (holokaustu). Semináře mohou dále sloužit jako inspirace pro výuku témat spojených s judaismem a šoa, ale i pro obecnější témata interkulturní výchovy.
- Rozhlasový pořad „Šalom alejchem“: Rozhlasový pořad Českého rozhlasu, který přináší každý týden aktuální informace o dění v židovském světě. Představuje život židovských obcí v ČR, v Izraeli i v jiných zemích. Magazín také seznamuje s významnými židovskými osobnostmi, upozorňuje na nové
knihy a kulturní pořady na židovské téma. Pozornost je věnována i judaismu a židovským dějinám. Pořad vzniká ve spolupráci s ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem.
- Výstava „Menšiny a právo v Československu“: Putovní výstava, která se věnuje postavení menšin v české minulosti, především menšin národnostních. Zaměřuje se hlavně na otázku, jakým způsobem se s tímto problémem v minulosti vyrovnávalo právo. Výstava vznikla pod záštitou Právnické fakulty UK ve spolupráci s Národním muzeem a regionálním muzeem v rámci projektu Ministerstva kultury ČR „Problémy právního postavení menšin v praxi a jejich dlouhodobý vývoj“ (DF12P01OVV013). Hlavním řešitelem projektu je prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc., tajemníkem projektu JUDr. PhDr. René Petráš, Ph.D.
- Přednášky „Obecné a zvláštní“ v „českém“ antisemitismu: Veřejné přednášky realizované Spolkem akademiků Židů a Masarykovou společností.
Vzdělání:
Univerzita Karlova v Praze, Filosofická fakulta:
- obor etnografie a folkloristika (PhDr.)
- historické vědy (1994 CSc.)
- hospodářské a sociální dějiny (2008 doc.)
Zaměstnání:
- Akademie věd ČR (do 1993)
- Univerzita Karlova v Praze (od 1993)
Spolupráce je možná s jakoukoli komerční i nekomerční organizací, která se zabývá problematikou menšinových dějin, kultury a náboženství či obecně otázkami národní a národnostní identity. Konkrétně se jedná např. o:
- Média
- Vědecké spolky
- Školy
- Muzea
- Bezpečnostní sbor ČR
- Náboženské obce
- Neziskové organizace
Kontaktujte CPPT UK
Web: www.cppt.cuni.cz/
Mail: transfer@cuni.cz
Tel.: +420 224 491 255
doc. PhDr. Blanka Soukupová, CSc.
Fakulta humanitních studií UK
Web: www.fhs.cuni.cz
Centrum pro přenos poznatků a technologií, Univerzita Karlova
Web: www.cppt.cuni.cz/
Mail:
Tel.: +420 224 491 255
Adresa kanceláře:
Petrská 1180/3
110 00 Praha 1
Korespondenční adresa:
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1