# Mediální výchova
# Mediální gramotnost
# Mediální vzdělávání
- Poskytování mediálního vzdělávání pro různé skupiny obyvatel (školení či kurzy pro učitele, rodiče, seniory, další pedagogické pracovníky atd.).
- Poskytování poradenství v oblasti rozvoje mediální gramotnosti pro školy i veřejnost (např. poradenství pedagogickým pracovníkům ohledně vhodných aktivit v oblasti mediální výchovy).
- Tvorbu odborných i metodických publikací, webových portálů, případně i dalších materiálů, které by mohly být oporou pro zájemce o realizaci mediální výchovy (např. učitele, rodiče). Kvalitních materiálů v této oblasti je stále nedostatek a pokud existují, nezaměřují se na celou oblast mediální výchovy, ale pouze na její část – zpravidla na bezpečnost na internetu.
- Zpracování analýz v oblasti mediální výchovy a gramotnosti (např. pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, která se oblasti mediální výchovy ze zákona věnuje).
- V současnosti nabízíme kurz celoživotního vzdělávání v rámci Univerzity třetího věku a předmět pro studenty mediálních studií a příbuzných oborů zaměřený na zvyšování mediální gramotnosti (Mgr. Radim Wolák).
- Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK se dlouhodobě věnuje rozvoji koncepce mediální gramotnosti a mediální výchovy v ČR. V Centru po mediální studia CEMES UK FSVvznikl text průřezového tématu Mediální výchova pro Rámcové vzdělávací programy, v roce 2011 vytvořil prof. Jan Jirák
i strategický dokument Doporučených očekávaných výstupů v oblasti mediální výchovy, v němž je definováno, jakých znalostí a dovedností má dosáhnout žák/student, který prochází procesem mediální výchovy.
- Máme zkušenosti s rozvojem mediální gramotnosti u různých skupin obyvatel (děti, učitelé, dospělí).
- Udržujeme přehled o metodách zvyšování mediální gramotnosti u nás i v zahraničí.
- V roce 2011 jsme realizovali rozsáhlé výzkumné šetření pro potřeby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání s názvem Stav mediální gramotnosti v ČR. Výsledky jsou dostupné na www.rrtv.cz.
- V minulosti jsme pořádali kurzy pro učitele (DVPP), které organizačně zajišťoval Mgr. Radim Wolák.
- Na výuce učitelů se pak podíleli vybraní členové jednotlivých kateder IKSŽ.
- V letech 2012–2014 byl na IKSŽ realizován výzkumný projekt Rodiče, děti, média (GAUK 1152313), který byl zaměřen na zvyšování mediální gramotnosti rodičů dětí různých věkových kategorií a na zjišťování jejich potřeb a potíží v jejich úsilí připravit své děti na život s médii. (Hlavní řešitelka Lucie Šťastná).
- Šťastná, L., Wolák, R. (2014). Media Education in a Family: Do Parents Have Anything to Rely on? European Journal of Science and Theology 10(5):225-236.
- Šťastná, L. (2014). Potřebují rodiče k výchově svých dětí „mediální minimum“? Andragogika 18(1): 17–24.
- Šťastná, L., Wolák, R., Cigánková, K. (2014). Mediální výchova v rodině: postoje a přístupy českých rodičů. e-Pedagogium 14 (1): 89–100.
- Wolák, R. (2013). Methodological Materials for Teaching Media Education in the Czech Republic: Prematurely Obsolete or Insufficient Support?. e-Pedagogium 2: 96–109.
- Jirák, J., Šťastná, L. (2012). K periodizaci vývoje mediální výchovy a mediálního vzdělávání v českém prostředí v evropském kontextu. Sborník Národního muzea, Řada C – Literární historie 5 8 (4): 67–72.
- Wolák, R. (2011). Učebnice a portály mediální výchovy v ČR. Komunikace, média, společnost 1(1): 113–119.
Kontaktujte CPPT UK
Web: www.cppt.cuni.cz/
Mail: transfer@cuni.cz
Tel.: +420 224 491 255
Centrum pro přenos poznatků a technologií, Univerzita Karlova
Web: www.cppt.cuni.cz/
Mail:
Tel.: +420 224 491 255
Adresa kanceláře:
Petrská 1180/3
110 00 Praha 1
Korespondenční adresa:
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1